پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته پرستاری کار درستی است؟ در این پست به بایدها و نبایدهای انتخاب رشته پرستاری پرداخته‌ایم. (لطفا مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.)

پرستاری جزو ۵ رشته پرتقاضا در کنکور سراسری
بالا بودن تقاضای رشته پرستاری باعث شده تا این رشته در بین ۵ رشته پرتقاضای کنکور سراسری قرار بگیرد. دلایل مختلفی باعث شده تا این وضعیت رقم بخورد. رشته پرستاری در تصور دانش آموزان رشته‌ای با بازار کار خوب و درآمد بالاست. اما چقدر این تصورات با واقعیت مطابقت دارد؟

همه چیز درباره رشته پرستاری
پرستاری از رشته‌های کارشناسی و زیر گروه ۱ تجربی است. طول دوره تحصیل در این رشته چهار سال است. پذیرش در آن هم به صورت بومی استانی انجام می‌شود. همچنین باید بدانید که بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها به رشته پرستاری تعلق دارد. طول دوره تحصیل در این رشته به نسبت رشته‌های دکتری کوتاه‌تر است و پس از چهارسال می‌توانید فارغ التحصیل شوید. این رشته طرح اجباری دارد و امکان تاسیس دفتر کار، مطب شخصی، کلینیک یا داروخانه با مدرک این رشته وجود ندارد. البته فارغ التحصیلان می‌توانند مجوز تاسیس مهدکودک بگیرند.

رشته پرستاری و کنکور سراسری
رشته‌ی پرستاری در زیرگروه ۱ رشته‌های علوم تجربی قرار می‌گیرد. بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته به قرار زیر است:

زمین شناسی———>0

زیست شناسی ——–>4

شیمی—————–>3

فیزیک—————>2

ریاضیات————–>2

توجه داشته باشید که همه دروس بالا اختصاصی بوده و ضرایب همه در سه ضرب می‌شود.

حدود درصدهای مورد نیاز برای قبولی رشته پرستاری دانشگاه تهران

ادبیات فارسی: ۴۰%

عربی: ۴۰%

معارف: ۶۰%

زبان: ۴۰%

زمین شناسی: ۱۰%

ریاضی: ۳۰%

زیست شناسی: ۵۰%

فیزیک: ۳۰%

شیمی: ۵۰%

حداقل درصدهای مورد نیاز برای قبولی رشته‌ی پرستاری در کشور

ادبیات فارسی: ۴۰%

عربی: ۳۰%

معارف: ۶۰%

زبان: ۳۰%

زمین شناسی: ۱۰%

ریاضی: ۲۰%

زیست شناسی: ۴۰%

فیزیک: ۲۰%

شیمی: ۴۰%

ظرفیت پذیرش رشته پرستاری

در چند سال اخیر با احتساب ظرفیت دانشگاه‌های دولتی روزانه و ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان روی هم حدود ۵ هزار نفر در رشته پرستاری پذیرش شدند و با این آمار ‌می‌توان گفت بین رشته‌های پرطرفدار تجربی (دست کم بین ۱۰ رشته اول تجربی) پرستاری و پزشکی بیشترین آمار پذیرش دانشجو را دارند. البته این را هم در نظر بگیرید که هر سال ظرفیت این رشته با توجه به کمبود نیروی کار پرستار بیشتر هم می‌شود.

آشنایی با دروس دانشگاهی رشته پرستاری

دانشجوی رشته پرستاری در مقطع کارشناسی باید ۱۳۰ واحد درسی پاس کند و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هم وجود دارد. دروس این رشته به دو گروه علوم پایه و علوم تخصصی تقسیم می‌شوند.

دروس پایه شامل مواردی همچون: انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح می‌شود.

دروس تخصصی شامل مواردی همچون: پرستاری بهداشت، پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری مادران و نوزادان، بیماری‌های داخلی، بیماری‌ها و پرستاری‌های مربوط، اخلاق پرستاری و پرستاری در فوریت‌ها می‌شود.

همچنین متقاضیان این رشته باید روی برخی از دروس دبیرستان از جمله زبان انگلیسی، شیمی و زیست تسلط لازم را داشته باشند. تسلط بر زبان انگلیسی برای به روز بودن و استفاده و مطالعه مجلات و منابع علمی در این رشته ضروری است.

چرا پرستاری رشته مناسبی نیست؟

دانش آموزان معمولا با دیدگاهی بسیار مثبت سراغ این رشته پر مخاطب می‌روند، اما بسیاری از آن‌ها با سختی‌های این شغل پر زحمت آشنا نیستند. شغل پرستاری در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار می‌گیرد. شیفتی بودن این شغل، حقوق و مزایای پایین به نسبت حجم کاری که وجود دارد، سر و کله زدن با بیماران و فشار روحی ناشی از آن، صدمات جسمی که ممکن است در کار بیمارستان پیش بیاید و توقع بالایی که ممکن است بیماران از پرستاران داشته باشند باعث می‌شود تا وظیفه پرستار سخت و پر استرس باشد. از طرفی با اینکه مخاطب شغل پرستاری بالاست اما همچنان در این رشته کمبود نیرو مشاهده می‌شود و همین باعث شده است تا بازنشستگی زودهنگام برای پرستاران ناممکن شود. با توجه به حجم کار و درگیری‌های شغل پرستاری تشکیل زندگی هم برای پرستاران امری دشوار است و معمولا بسیاری از شاغلان در این رشته ترجیح می‌دهند مجرد بمانند.

همه چیز درباره شغل پرستاری

پرستاری از جمله مشاغلی است که برای موفقیت در آن فرد باید روحیه و توان کاری بالایی هم داشته باشد. او یکی از اعضای اصلی گروه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی به حساب می‌آید و نقش‌های مهمی مثل مراقبتی، حمایتی، درمانی، هماهنگی، مشورتی، مدیرتی و تحقیقاتی را ایفا می‌کند. از نظر نوع کار اهمیت وظیفه پرستار کمتر از پزشک نیست و نتیجه مطلوب کار یک پزشک حاذق مستلزم انجام وظیفه پرستار به نحو احسن در مراقبت از بیمار رو به بهبود است. پرستار همچنین در زمینه پیشگیری از وقوع بیماری و توانبخشی بیمار شغل بسیار مهم و حساسی دارد.

بازارکار و درآمد رشته پرستاری

با همه سختی‌هایی که به رشته پرستاری نسبت داده می‌شود اما حقوق آن و شغل پیدا کردن با این رشته تا حدودی ساده‌تر از سایر رشتههاست. گفته می‌شود در میان فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف مقطع کارشناسی پرستاری‌ها بیکار نمی‌مانند و می‌توانند کار پیدا کنند. البته همچنان اختلاف بسیاری میان درآمد یک پرستار و پزشک وجود دارد که بسیاری آن را عادلانه در نظر نمی‌گیرند. همچنین درآمد پرستار در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار ناچیز است و همین باعث شده تا پرستاران عمدتا به فکر مهاجرت به خارج باشند.

محل کار پرستاران متفاوت است. پرستار می‌تواند در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند. شکل و وضعیت کار در فضاهای مختلف برای پرستاران متفاوت است. برای مثال پرستار در بخش اورژانس یا پایگاه اورژانس بیمارستان و در بخش اطفال یا بخش داخلی و جراحی یا ICU و CCU تفاوت بسیاری با هم دارند.

پرستار می‌تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات(کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) و سابقه کار، در پست‌های پرستار شیفت، سر پرستار، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود. همچنین این شخص می‌تواند به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران کار کند.

 

به آسانی امروز بیاموز

پست الکترونیک: info@lernito.com

https://www.instagram.com/insta.lernito/?hl=en

https://t.me/lernitosupporthttps://twitter.com/Lernito3https://www.facebook.com/lernito.faridea.75https://www.linkedin.com/in/lernito-faridea-2b75b319a?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_profile_view_base_contact_details%3BGu97xN%2FuRZqZ3NqWEiYEXw%3D%3Dhttps://lernito.tumblr.com/https://www.aparat.com/lernito

#لرنیتو، #به_آسانی_امروز_بیاموز، #لرنیتو_راه_حل_جامع_یادگیری_آنلاین، #مولفین_برتر_ایرانی، #آموزش_هوشمند، #یادگیری_آسان، #سوالات_طبقه_بندی_شده، #دانلود_سوال، #لرنیتو_بهترین_بانک_آزمون، #لرنیتو_آزمون_ساز_برتر، #لرنیتو_جهش_آموزش_آنلاین، #کتاب_درسی، #تست، #آزمون_ساز، #آزمون_آنلاین، #آزمون_هوشمند، #بانک_آزمون، #ویدیوی_آموزشی، #آزمون_ساز، #بانک_آزمون، #بانک_سوال، #اساتید_برتر_ایرانی، #مدارس_برتر_ایران، #ایرانی، #کتاب_درسی، #آزمون_آزمایشی، #متوسطه_دوم، #آزمون_آنلاین، #مطالعه، #یادگیری، #دانش_آموز