گزارش مناظره‌ی حذف مدارس سمپاد در دانشکده‌ی روانشناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران

همان‌طور که می‌دانید چند ماه پیش، تصویب قوانینی در وزارت آموزش و پرورش، در رسانه‌ها خبرساز شد. این مصوبه شامل دو موضوع بود. یکی حذف آزمون‌ها در مدارس ابتدایی با هدف از بین بردن فشار آزمون ورود به این مدارس از روی دانش‌آموزان؛ و موضوع دیگر حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی.
در دانشکده‌ِی روانشناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران، مناظره‌ای درباره‌ی موضوع دوم یعنی حذف مدارس سمپاد برگزار شد. در این مناظره دو نفر از کسانی که موافق و مخالف این مصوبه هستند شرکت کردند. جناب آقای دکتر عظیم محبی، مدیرکل دفتر آموزش دوره‌ی اول متوسطه آموزش و پرورش به‌ عنوان موافق و جناب آقای محمدرضا میبدی، دانش‌آموخته‌ی مدرسه‌ی علامه حلی، رتبه‌ی اول دکتری، مدرس و معاون در مدارس سمپاد به عنوان مخالف حضور داشتند. در ادامه دلایلی که آقای دکتر محبی در دفاع از این مصوبه گفتند و سپس پاسخ آقای میبدی را می‌آورم تا با نظرات آن‌ها آشنا شویم.
آقای دکتر محبی در ابتدا صحبت خود را با این موضوع شروع کردند که سال آینده در پایه‌ی هفتم، آزمون تیزهوشان و نمونه ‌دولتی برگزار نخواهد شد. یعنی تا ۲ یا ۳ سال آینده، دیگر شاهد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در مقطع اول متوسطه نخواهیم بود و البته به این نکته اشاره کردند که حذف آزمون‌هایی که در مدارس دولتی برگزار می‌شدند هم با همین موضوع مرتبط است. یکی از دلایل این مصوبه این است که آزمون‌هایی که تاکنون به نام آزمون‌های سنجش هوش برگزار می‌شد، آزمون‌های کاملی در تمام انواع نه‌گانه‌ی هوش گاردنر نبودند و تنها یک یا دو بعد از آن‌ها را می‌سنجیدند. یعنی این آزمون‌ها در واقع آزمون پیشرفت تحصیلی هستند و سطوح بالای یادگیری در حیطه‌ی شناختی را می‌سنجند. بنابراین دانش‌آموزانی که در دروس ریاضی، ادبیات و علوم نمره‌ی بالاتری می‌گیرند، جذب این مدارس می‌شوند و برچسب باهوش به آن‌ها می‌خورد و به دانش‌آموزان دیگر برچسب کم‌هوش یا کم‌استعداد داده می‌شود و تحت فشار روانی زیادی قرار می‌گیرند. در صورتی که ممکن است استعداد آن‌ها در زمینه‌ی هنر، تربیت‌بدنی و دیگر حوزه‌ها باشد که این آزمون‌ها نمی‌توانند به طور جامع تمام این استعدادها را بسنجند. ایشان نکته‌ی دوم را با طرح یک سؤال مطرح کردند: «آیا جداسازی دانش‌آموزان از یکدیگر، حتی بر اساس استعداد در پایه‌ی هفتم، علمی است یا غیرعلمی؟» بر اساس مبانی نظری در سند تحول بنیادین، ویژگی‌های هر دوره‌ی سنی ذکر شده است. دوره‌ی اول تربیت (اول تا سوم ابتدایی)، دوره‌ی دوم تربیت (چهارم تا ششم)، دوره‌ی سوم تربیت (هفتم تا نهم) و دوره‌ی چهام تربیت (دهم تا دوازدهم)؛ و بر اساس آن‌چه که قبلاً بوده، دوره‌ی متوسطه‌ی اول، درواقع همان دوره‌ی راهنمایی سابق است که تنها نامش تغییر کرده اما ماهیت آن تغییر نکرده است. در این دوره، دانش‌آموزان در سن شکوفایی استعدادهای‌شان هستند و عمل جداسازی زود اتفاق می‌افتد. به ‌نظر ایشان بهتر است در این دوره به دانش‌آموزان فرصتی داده شود تا خود را بیشتر بشناسند و پس از آن در پایه‌ی نهم و به ‌وسیله‌ی هدایت تحصیلی، مسیر خود را بر اساس استعداد، خواست و علاقه‌ی خود انتخاب کنند.
از سوی دیگر آقای میبدی که مخالف این مصوبه بودند، مدارس سمپاد را آبروی آموزش و پرورش دانسته و گفتند یکی از وظایف شورای عالی آموزش و پرورش سیاست‌گذاری است و آشکار‌ترین مسئله در سیاست‌گذاری این است که افراد ذی‌نفع از تمام مراکز دور هم جمع شوند و نظرات مختلف شنیده شود تا خطرات و مشکلات اجرای این مصوبه به حداقل برسد اما این اتفاق نیفتاده. همچنین ایشان گفتند تصمیماتی که سیاست‌گذاران اتخاذ می‌کنند باید به‌تدریج و با فرهنگ‌سازی در کشور اجرا شوند، اما اکنون می‌بینیم که این مصوبه بدون زمینه‌سازی به دنبال اجرا شدن و اخذ موافقت رئیس‌جمهور است.
همچنین ایشان با طرح این سؤال که «آموزش و پرورش چگونه می‌خواهد با حذف مدارس سمپاد، استعداد‌ها را شکوفا کند؟» گفتند بسیاری از فارغ‌التحصیلان سمپاد نیز موافق‌اند که جداسازی مشکلات بسیاری دارد، اما اگر به جداسازی تن می‌دهند به این دلیل است که متأسفانه جداسازی تنها راه عملی است. زیرا کیفیت آموزش در مدارس عادی بسیار پایین است و آموزش و پرورش آن‌ها را به حال خود رها کرده و در حال حاضر مدارس سمپاد جزء معدود مدارسی هستند که عملکرد خوبی دارند و حذف آن‌ها آسیب بزرگی به کیفیت آموزش در کل کشور می‌زند. میبدی افزود: «اگر مدارس سمپاد حذف شود، دانش‌آموزانِ مستعد یا جذب مدارس غیردولتی می‌شوند یا فرار مغز‌ها بیشتر از همیشه اتفاق می‌افتد. اگر درِ مدارس سمپاد بسته شود سود خوبی نصیب مدارس غیردولتی خواهد شد، چون دانش‌آموزی که مقاطع ابتدایی و راهنمایی در یک مدرسه‌ی غیردولتی تحصیل می‌کرده، دیگر دوست ندارد دوره‌ی دبیرستان را در مدرسه‌ی دیگری بگذراند، در نتیجه در همان مدرسه می‌ماند.»
آن‌چه در مجموع می‌توانم بر اساس نظرات بیان‌شده توسط طرفین مناظره بگویم این است که اگر از منظر ایشان و بر اساس دغدغه‌ها و مسائل‌شان به این موضوع نگاه کنیم، نگاه دو طرف نه کاملاً صحیح و بی‌عیب‌ و نقص است و نه کاملاً اشتباه. مسلماً همه‌ی دانش‌آموزان کشورمان، فرزندان عزیز و سرمایه‌های باارزش ما هستند، بنابراین همه‌ی مسئولان آموزش ‌و پرورش و دست‌اندرکاران در مدارس و حتی اعضای جامعه باید به فکر رشد استعدادهای خاص، با حداقل آسیب به روان، هویت و شخصیت دانش‌آموزان باشند.

 

به آسانی امروز بیاموز

تلفن: 23597235_021

پست الکترونیک: info@lernito.com

آدرس: میدان الف، پلاک 26

https://www.instagram.com/insta.lernito/?hl=en

https://t.me/lernitosupporthttps://twitter.com/Lernito3https://www.facebook.com/lernito.faridea.75https://www.linkedin.com/in/lernito-faridea-2b75b319a?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_profile_view_base_contact_details%3BGu97xN%2FuRZqZ3NqWEiYEXw%3D%3Dhttps://lernito.tumblr.com/https://www.aparat.com/lernito

#لرنیتو#به_آسانی_امروز،_بیاموز#لرنیتو_راه_حل_جامع_یادگیری_آنلاین#مولفین_برتر_ایرانی#آموزش_هوشمند#یادگیری_آسان#سوالات_طبقه_بندی_شده#دانلود_سوال#لرنیتو_بهترین_بانک_آزمون#لرنیتو_آزمون_ساز_برتر#لرنیتو_جهش_آموزش_آنلاین#کتاب_درسی#تست#آزمون_ساز#آزمون_آنلاین#آزمون_هوشمند#بانک_آزمون#ویدیوی_آموزشی#آزمون_ساز#بانک_آزمون#بانک_سوال#اساتید_برتر_ایرانی#مدارس_برتر_ایران#ایرانی#کتاب_درسی#آزمون_آزمایشی#متوسطه_دوم#آزمون_آنلاین#مطالعه#یادگیری