در سراسر کشور و بین خانواده‌ها، انجمن‌ها، معلم‌ها و دانش‌‌آموزان بحث‌هایی جدی درباره‌ی تحول مدارس شکل گرفته است. تحولی که قرار است زمینه‌ساز موفقیت دانش‌آموزان در آینده باشد. همزمان بسیاری از مدارس از مدل‌های یادگیری شخصی‌شده‌ استفاده می‌کنند. مدل‌هایی که به بهترین نحو پاسخگوی نیازهای منحصر به فرد هر دانش‌آموز هستند و آنها را برای یک عمر موفقیت آماده می‌کنند.

معلم‌های خوب همیشه به دنبال این‌اند که آموزش‌های خود را با نیازهای منحصر به فرد هر دانش‌آموز تطبیق دهند. مثلاً از دانش‌‌آموزان بهتر می‌خواهند که در یک تکلیف بیشتر تحقیق کنند و دانش‌آموزانی را که در یادگیری مشکل دارند، بیشتر حمایت می‌کنند یا تکالیف آسان‌تری به آنها می‌دهند.

البته این کار در یک کلاس ۲۰ تا ۳۰ نفره، برای تک تک دانش‌آموزان و تک تک درس‌ها، آن هم با یک معلم و یک کتاب درسی، چندان ساده نیست و حتی غیر ممکن است.

زمانه، زمانه‌ی تقویت معلم‌ها در یادگیری شخصی‌شده است. در حال حاضر به لطف طرح‌ها، ابزار و رویکردهای جدید، معلم‌ها می‌توانند برای هر دانش‌آموز تجربه‌های آموزشی قوی و شخصی‌شده در نظر بگیرند. معلم‌ها فهمیده‌اند که چنین کاری انگیزشی و تقویت‌کننده است.

امروز نقش معلم‌ها در مدل‌های یادگیری شخصی‌شده، بیش از هر زمان اهمیت دارد. آنها رویکردهایی سفارشی را طراحی می‌کنند و تخصص حرفه‌ای‌شان با‌ارزش و محترم است. بسیاری از معلم‌ها می‌گویند یکی از بزرگ‌ترین مزایای یادگیری شخصی‌شده این است که با کمک آن دلیل معلم شدن‌شان را دوباره پیدا می‌کنند.

معلم‌ها یادگیری شخصی‌شده را ترجیح می‌دهند چون:

 • در این مدل روابط قوی‌تری را با دانش‌آموزان برقرار می‌کنند چراکه می‌توانند زمان بیشتری را برای شناخت هر دانش‌آموز و قوت‌ها، اهداف و علایق او صرف کنند.
 • معلم‌ها بر آن دسته از تحقیقات تمرکز می‌کنند که می‌گویند دانش‌آموزان چطور می‌توانند بهتر یاد بگیرند.
 • در طول روز معلم‌ها وقت بیشتری دارند تا با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشند، مسائل‌شان را مطرح کنند و راه و بی‌راهه‌ را تشخیص دهند.
 • در طراحی برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها معلم‌ها می‌توانند خلاق‌تر باشند.
 • آنها می‌توانند برای کار کردن در گروه‌های کوچک و کار کردن با فرد فرد دانش‌آموزان وقت بیشتری بگذارند.
 • معلم‌ها برای آماده‌ کردن دانش‌آموزان به قصد آزمون‌های نهایی وقت کمتری می‌گذارند. بیشتر زمان آنها به عنوان راهنما و مربی دانش‌آموزان در مسیر یادگیری صرف می‌شود.
 • معلم‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کنند که خودشان و اهداف‌شان را برای آینده بهتر بشناسند.
 • آنها فرصت‌ بیشتری دارند تا مهارت‌های خود را به عنوان معلم رشد دهند و با معلم‌های دیگر به صورت تعاملی کار کنند.

یادگیری شخصی‌شده در نگاه معلم‌ها

ارتباط برقرار کردن با دانش‌آموزان

جیمز ریکاباف[۱] بر امکانات یادگیری شخصی‌‌شده برای بهبود چشمگیر نتایج دانش‌آموزان تأکید می‌کند. در کتاب او تحت عنوان بهره‌گیری از قدرت یادگیری شخصی شده [۲] معلم‌ها دیدگاه‌‌شان را از زبان خودشان می‌گویند:

«با تدریس به شیوه‌ی آموزش شخصی‌شده، دریافتیم که حرکت رو به جلوی ما در آموزش کمک زیادی به دانش‌آموزان کرده است. در حالی که دانش‌آموزان برای اهداف شخصی‌شده‌ی خود تلاش می‌کنند، ما برای آنها امکان انتخاب و اظهارنظر فراهم می‌کنیم. ما با استفاده از تکنولوژی گام‌های ضروری به سمت آموزش شخصی‌شده‌‌ در قرن بیست و یکم را برداشته‌ایم و آموزش را “فراتر از کتاب‌های درسی” برده‌ایم. معلم‌ها با برنامه‌ریزی و تعامل حرفه‌ای به صورت گروهی با هم کار می‌کنند تا در یادگیری‌ها و آموزش‌های روزانه‌ بر استفاده از تکنولوژی تمرکز کنند. دانش‌آموزان با مفاهیم متداول، مرتبط و جالب آشنا می‌شوند. این فرصت‌ به ما اجازه می‌دهد که در مقام معلم، نه فقط در سطح آکادمیک بلکه در سطحی اجتماعی و عاطفی هم با دانش‌آموزان‌مان ارتباط برقرار کنیم و تحسین‌شان کنیم. ما می‌توانیم آنها را بر اساس نیازهای آکادمیک و اجتماعیشان مانند گفتگو، نظام‌بخشی و خودانگیزی تفکیک‌ کنیم. یادگیری این مهارت‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کند که به خود متکی باشند، بازدهی بهتری داشته باشند و با راه و رسم موفقیت آشنا شوند.»

تأملی در رویکردهای جدید آموزش و یادگیری

یادگیری شخصی‌شده مستلزم این است که معلم‌ها واقعاً طرز فکرشان را در مورد آموزش و یادگیری تغییر دهند. این مدل به معلم‌ها اجازه می‌دهد به عنوان متخصص در کنار دانش‌آموزان‌شان بیاموزند و رشد کنند. در سمپوزیوم ایناکول ۲۰۱۶ (iNACOL) که سازمانی ملی و حامی معلم‌هایی است که در دبیرستان‌ها مدل‌های جدید و نوآورانه را ابداع می‌کنند، چهار معلم و اسپرینگ پوینت [۳] که تجربه‌ی آموزش در مدارس شخصی‌شده را داشتند، از آموخته‌هایشان گفتند. در بررسی بسیاری از دبیرستان‌ها در سرتاسر آمریکا، معلم‌ها گفتند «سبکی که ما در دبیرستان‌ها پیش گرفته بودیم به خوبی جواب نمی‌داد» و پرسیده بودند «چه‌ کار متفاوتی می‌توانیم انجام دهیم؟»

معلم‌ها پرسش‌هایی از این قبیل را  بررسی کردند:

 • چگونه می‌توانم نیاز هریک از بچه‌های خود را برآورده کنم؟
 • چگونه می‌توانم خود را با شرایط وفق دهم، بیاموزم و به یادگیری‌ام ادامه دهم تا با نیازهای بچه‌هایم بهتر روبه‌رو شوم؟
 • چگونه به دانش‌آموزان در این که چگونه بیاموزند و چه بیاموزند، حق اظهارنظر و انتخاب بدهم؟
 • از کجا باید بدانم که مهارت چیست و آنها چگونه می‌توانند مهارت خود را نشان دهند؟
 • چگونه سهم دانش‌آموزانم را در فرآیند یادگیری به حساب بیاورم؟

یکی از معلم‌ها در گزارشی گفت چطور تلاش‌ کرده دست از کنترل دانش‌آموزان بردارد و اجازه دهد مسیر خودشان را بروند. دیگری از استراتژی رابطه برقرار کردن با والدینی گفت که ممکن است با چنین سیستمی آشنا نباشند. در طول بحث معلم‌ها صادقانه گفتند که چگونه با این مدل‌های جدید و نوآورانه درکنار دانش‌آموزان‌شان رشد کردند.

«در نگاه معلم‌ها، آموزش شخصی‌شده به ما کمک می‌کند که یاد بگیریم چگونه متحول شویم، به سهم دانش‌آموزان در فرایند یادگیری گوش بسپاریم و تمرکزمان بر حرکت در راستای یک رویکرد رقابت‌محور باشد.»

یک رویکرد رقابت‌محور همه‌ی اعضای یک مدرسه را به چالش دعوت می‌کند؛ چالشِ رشد روابطی که اعتماد بر آن حاکم است و بر یادگیری تمرکز دارد.

تقویت دانش‌آموزان

جیمی پکراس-براون[۴] معلم کلاس اول در ترایو [۵] است؛ مدرسه‌ا‌ی شخصی‌شده در کالیفرنیا با شیوه‌های ترکیبی یادگیری. در پایان هر دوره‌ی درسی، دانش‌آموزانِ کلاس‌های k-12 جلساتی مشارکتی را اداره می‌کنند. در این جلسات آنها اهداف شخصی‌شده‌ی خود را در مورد خواندن و نوشتن، حساب و رشد اجتماعی-عاطفی مرور می‌کنند؛ کارهای خود را به عنوان نشانه‌ی پیش رفتن به سوی آن اهداف بررسی می‌کنند و از گام‌های بعدی خود می‌گویند.

کنفرانس‌ والدین و مربیان جایگزین کنفرانس‌هایی شده که توسط دانش‌آموزان هدایت می‌شود (SLC)[6]. معلم‌ها بخش‌های اداری‌تر مثل دستور جلسه، چینش اهداف و بازخورد را آماده می‌کنند و همراه با دانش‌آموزانی هستند که با والدین و معلم‌ها‌شان گفتگو می‌کنند. در یک SLC دانش‌آموزان بحث را با والدین و معلم‌ها‌ پیش می‌برند، برای آنها می‌گویند چطور اهداف‌شان را انتخاب می‌کنند و فرصتی به دست می‌آورند که به نقاط قوت و ضعف خود فکر کنند.

جیمی از معلم‌هایی است که اجازه‌ داده دانش‌آموزان خودشان بحث درباره‌ی یادگیری را هدایت کنند و به آنها کمک کرده در بحث‌شان موفق باشند. او از پیشرفت دانش‌آموزان خود می‌گوید؛ وقتی که آنها خودشان مبصر خود شدند، بر پیشرفت خود نظارت کردند و خودشان درباره‌ی فرایند یادگیری‌شان حرف زدند.

جیمی در مورد یکی از خجالتی‌ترین دانش‌آموزان خود در ابتدای سال و در اولین کنفرانس دانش‌آموزی والدین- مربیان می‌گوید:

«واضح بود که او به شدت مضطرب و معذب است. مِن مِن می‌کرد و مبهم می‌خواند. برای تکمیل کنفرانسش به کمک معلم نیاز داشت. او چند ماه بعد، در سومین SLCاش کل جلسه را خودش اداره کرد. والدینش موقع گوش دادن به حرف‌هایش اشک می‌ریختند. هر دانش‌آموزی می‌تواند این مهارت را کسب کند که از یادگیری خودش حرف بزند.»

 

 

به آسانی امروز بیاموز

پست الکترونیک: info@lernito.com

https://www.instagram.com/insta.lernito/?hl=en

https://t.me/lernitosupporthttps://twitter.com/Lernito3https://www.facebook.com/lernito.faridea.75https://www.linkedin.com/in/lernito-faridea-2b75b319a?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_profile_view_base_contact_details%3BGu97xN%2FuRZqZ3NqWEiYEXw%3D%3Dhttps://lernito.tumblr.com/https://www.aparat.com/lernito

#لرنیتو، #به_آسانی_امروز_بیاموز، #لرنیتو_راه_حل_جامع_یادگیری_آنلاین، #مولفین_برتر_ایرانی، #آموزش_هوشمند، #یادگیری_آسان، #سوالات_طبقه_بندی_شده، #دانلود_سوال، #لرنیتو_بهترین_بانک_آزمون، #لرنیتو_آزمون_ساز_برتر، #لرنیتو_جهش_آموزش_آنلاین، #کتاب_درسی، #تست، #آزمون_ساز، #آزمون_آنلاین، #آزمون_هوشمند، #بانک_آزمون، #ویدیوی_آموزشی، #آزمون_ساز، #بانک_آزمون، #بانک_سوال، #اساتید_برتر_ایرانی، #مدارس_برتر_ایران، #ایرانی، #کتاب_درسی، #آزمون_آزمایشی، #متوسطه_دوم، #آزمون_آنلاین، #مطالعه، #یادگیری، #دانش_آموز