روش‌های بسیاری داریم برای آن‌که میزان یادگیری دانش‌آموزانی را بسنجیم که کاربران آموزش مجازی هستند. هنوز هم بر سر انواع آزمون‌ها بحث است. چرا؟ آیا ما امروزه هم برای ارزیابی عمل‌کرد دانش‌آموزان باید به این بحث‌ها توجه کنیم؟

یک مربی باهوش ممکن است فرض کند امتحان گرفتن شیوه‌ای کودکانه برای آزمودن دانش‌آموزانش است، چون هنگامی که سراغ یادگیری آنلاین می‌رود، دانش‌آموزان می‌توانند با تقلب به سوال‌ها جواب بدهند.

البته بسیاری از همکاران من هم هستند که هیچ مشکلی با این نوع آزمون ندارند. آن‌ها فکر می‌کنند تقلب بخشی از فرایند آموزش الکترونیکی است.

بنا بر نتایج تحقیقات مختلف، احتمالا به نظر می‌رسد که حق با آن‌ها است.

مثلا در کتابِ بر کلاس تسلط یافتم (۱) نویسنده نکته‌هایی درباره‌ی آزمون‌های موثر ارائه می‌دهد. از جمله:

  • آزمون‌ها نسبت به یادگیری نگرشی درست ایجاد می‌کنند.
  • آزمون‌ها می‌توانند در سخن‌رانی یا برای گفت‌وگو مفید باشند.
  • آزمون‌ها حس کنجاوی فرد را نسبت به پاسخ‌ها افزایش می‌دهند.
  • آزمون‌ها به دانش‌آموزان فرصت می‌دهد درس بخوانند و رتبه‌شان را بالا ببرند.

آپیوان بورن استاد دانشگاه ایلینوی می‌گوید با کمک آزمون می‌توانیم سرقت اطلاعات علمی و ادبی را در فضای دانشگاهی کم کنیم. با این حال، این نوع آموزش برای مربیانی که دوره‌های آموزش الکترونیکی تدریس می‌کنند خیلی سخت نتیجه می‌دهد: کنترل دانش‌آموزانی که آموزش الکترونیکی می‌بینند خیلی سخت‌تر است. اساسا پیدا کردن پاسخ‌های صحیح در امتحان خیلی برایشان مساله نیست.

آن‌چه در آموزش الکترونیکی خیلی خوب جواب می‌دهد بحثی است که تانیا لیل از دانشگاه آیووا مطرحش می‌کند: به نظر او این نوع آموزش دانش‌آموزان را باانگیزه و در بحث درگیر می‌کند.  هنگامی که دانش‌آموزتان نتایج مثبتی می‌بیند، متوجه می‌شود که هر چیزی ثمری دارد. بنابراین، موفقیت در آزمون می‌تواند نوجوانان را نسبت به درس مشتاق کند.

این موضوع با چیزی که در پژوهش دانشگاه ورمونت آمده است، ارتباط دارد «بررسی مکرر اضطراب دانش‌آموزانی که سطح درسی پایین‌تری دارند و همچنین افزایش عادت‌های مثبت برای نیل به نتایج بهتر در یادگیری»

ممکن است شما هم مثل جولن کیسر با آزمون‌های روزانه، به خاطر مشغولیت زیادی که برای مربیان ایجاد می‌کند، مخالف باشید. کیسر می‌گوید معلم سختش است مدام آزمون طراحی کند. البته بحث او در فرایند آموزش سنتی در کلاس مفید است نه در آموزش الکترونیکی.

مربیان آنلاین لازم نیست مدام آزمون طراحی کنند. آن‌ها در فضای مجازی فرصت‌های بیش‌تری در اختیار دارند و می‌توانند راحت از دانش‌آموزانشان امتحان بگیرند.

نویسنده‌ی کتاب ده فایده‌ی آزمون و برنامه‌های کاربردی برای تمرین‌های درسی (۲) فواید دیگر امتحان را با جزئیات بیشتری بیان می‌کند که مهم‌ترین‌هاش این‌ها است: سازماندهی بهتر درس‌ها، ارائه‌ی بازخورد به مربیان، شناسایی نواقص درس‌ها و کمک به بازیابی مطالب.

فواید اصلی آموزش الکترونیکی

۱- به دانش‌آموزان کمک می‌کند اطلاعات را به خاطر بسپارند.

۲- آن‌ها را تشویق می‌کند درس‌ها را یاد بگیرند.

۳- دانش‌آموزان می‌توانند با کمک امتحانات دانششان را ارزیابی کنند.

۴- دانش‌آموزان را درگیر درس می‌کند.

۵- دانش‌آموزان می‌توانند با کمک امتحانات مهارت‌های خود را در زمینه‌ی پژوهش افزایش دهند.

 

 

به آسانی امروز بیاموز

پست الکترونیک: info@lernito.com

https://www.instagram.com/insta.lernito/?hl=en

https://t.me/lernitosupporthttps://twitter.com/Lernito3https://www.facebook.com/lernito.faridea.75https://www.linkedin.com/in/lernito-faridea-2b75b319a?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_profile_view_base_contact_details%3BGu97xN%2FuRZqZ3NqWEiYEXw%3D%3Dhttps://lernito.tumblr.com/https://www.aparat.com/lernito

#لرنیتو، #به_آسانی_امروز_بیاموز، #لرنیتو_راه_حل_جامع_یادگیری_آنلاین، #مولفین_برتر_ایرانی، #آموزش_هوشمند، #یادگیری_آسان، #سوالات_طبقه_بندی_شده، #دانلود_سوال، #لرنیتو_بهترین_بانک_آزمون، #لرنیتو_آزمون_ساز_برتر، #لرنیتو_جهش_آموزش_آنلاین، #کتاب_درسی، #تست، #آزمون_ساز، #آزمون_آنلاین، #آزمون_هوشمند، #بانک_آزمون، #ویدیوی_آموزشی، #آزمون_ساز، #بانک_آزمون، #بانک_سوال، #اساتید_برتر_ایرانی، #مدارس_برتر_ایران، #ایرانی، #کتاب_درسی، #آزمون_آزمایشی، #متوسطه_دوم، #آزمون_آنلاین، #مطالعه، #یادگیری، #دانش_آموز